PODSTAWA PRAWNA: Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity z dnia 18 czerwca 2020 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 1327 z późń.zm.), ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60), ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity z dnia 18 maja 2021 r. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.).
Katowice, 1 września 2022 r.
Rozdział I - Postanowienia ogólne
§ 1.
- Pełna nazwa szkoły brzmi: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Jacka w Katowicach (zwana dalej Szkołą). Ustalona nazwa jest używana przez Szkołę w pełnym brzmieniu.
- Szkoła ma siedzibę w Katowicach 40-208, przy ul. Ścigały 17.
- Organem prowadzącym Szkołę jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej, reprezentowane przez Zarząd Główny, z siedzibą w Katowicach 40-041, przy ul. Plebiscytowej 49A.
- Nadzór pedagogiczny nad Szkołą sprawuje Kurator Oświaty w Katowicach.
- Szkoła jest ośmioletnią szkołą podstawową, niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej.
§ 2.
Szkoła ma charakter wyznaniowy — jest szkołą katolicką, w której nauczanie i wychowanie opiera się na personalistycznej koncepcji osoby ludzkiej głoszonej przez Kościół Katolicki oraz myśli i nauce Jana Pawła II na temat godności osoby.
§ 3.
Szkoła spełnia warunki przewidziane dla szkół publicznych zawarte w ustawie Prawo oświatowe dla szkół niepublicznych z uprawnieniami szkół publicznych, to jest:
- realizuje programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej,
- realizuje zajęcia edukacyjne w cyklu nie krótszym oraz w wymiarze nie niższym niż łączny wymiar obowiązkowych zajęć edukacyjnych określony w ramowym planie nauczania szkoły podstawowej,
- stosuje zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, o których mowa w rozdziałach 3a i 3b Ustawy o systemie oświaty, z wyjątkiem egzaminów wstępnych,
- prowadzi dokumentację przebiegu nauczania ustaloną dla szkół publicznych,
- zatrudnia nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania dla publicznych szkół podstawowych, posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych.
Rozdział II - Cele i zadania Szkoły
§ 4.
- Podstawowym celem Szkoły jest kształcenie i wychowywanie uczniów w oparciu o zasady personalizmu chrześcijańskiego do odpowiedzialności za siebie i za innych oraz za dobro wspólne w życiu rodzinnym i społecznym.
- Szkoła realizuje cele i zadania ośmioletniej szkoły podstawowej określone w ustawie Prawo Oświatowe oraz przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, a także zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym, dostosowanym do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska.
§ 5.
- Podstawę działalności Szkoły stanowią zasady i wartości chrześcijańskie głoszone przez Kościół Katolicki.
- Zasada zapisana w ust. 1 dotyczy koncepcji pracy Szkoły, a w szczególności:
- celów i zadań statutowych,
- programu wychowawczo-profilaktycznego Szkoły,
- programów nauczania.
- Powyższa zasada stanowi kryterium realizacji zadań statutowych Szkoły przez Dyrektora i nauczycieli oraz jest uwzględniana w realizacji rozwoju zawodowego nauczycieli.
- Proces wychowawczy w Szkole opiera się na osobowej relacji nauczyciela i ucznia oraz na świadectwie życia dawanym wychowankom przez nauczycieli – wychowawców.
- Szkoła jest dostępna dla wszystkich uczniów, którzy pragną w niej realizować swoją edukację pod warunkiem zaakceptowania przez ucznia i jego rodziców statutowych założeń Szkoły.
§ 6.
Nauka religii katolickiej stanowi integralną część programu nauczania i jest realizowana w ramach planu zajęć.
§ 7.
Szkoła realizuje następujące cele i zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze:
- umożliwia nabycie wiedzy i umiejętności przewidzianych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej,
- sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb oraz do możliwości Szkoły,
- dba o bezpieczeństwo uczniów i ochrania ich zdrowie,
- wspiera rodziców w wychowaniu dzieci,
- umożliwia uczniom formację religijno-moralną w duchu nauczania Kościoła Katolickiego; wartości chrześcijańskie są podstawowym wyznacznikiem wychowania i płaszczyzną odniesienia w stosunkach między uczniami, nauczycielami, rodzicami i pracownikami Szkoły,
- wychowuje uczniów w poszanowaniu tradycji, historii i kultury narodowej, przy zachowaniu szacunku dla innych kultur; poczucie tożsamości narodowej i patriotyzmu jest rozumiane jako identyfikowanie się z chrześcijańskimi i humanistycznymi korzeniami narodu i jego tradycjami,
- uczy rzetelności, uczciwości i sumienności w wypełnianiu codziennych obowiązków,
- dąży do uzyskania wysokiego poziomu nauczania, pomaga w zdobyciu umiejętności samodzielnego myślenia, wartościowania i świadomego kształtowania swojej drogi życiowej oraz przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym,
- uczniom potrzebującym pomocy umożliwia uzyskanie jej, według możliwości Szkoły, a uczniom szczególnie uzdolnionym — realizowanie indywidualnego programu lub toku nauczania, zgodnie z odpowiednimi przepisami;
- umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia, zapewnia uczniom zajęcia rewalidacyjne.
§ 8.
- Dyrektor odpowiada za program wychowawczo-profilaktyczny, który obejmuje treści i działania o charakterze wychowawczym – skierowane do uczniów i realizowane przez nauczycieli oraz profilaktycznym – skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców, dostosowane do potrzeb rozwojowych uczniów i środowiska Szkoły.
- Program wychowawczo-profilaktyczny opracowuje się na podstawie wyników diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.
- Dyrektor organizuje zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i dostosowuje wymiar godzin tych zajęć do indywidualnych potrzeb rozwojowych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych.
§ 9.
- Szkoła organizuje i udziela uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Szkoła organizuje zajęcia dodatkowe biofeedback, terapia metodą Warnkego, integrację sensoryczną i inne, które wprost nie zostały wymienione w przepisach oświatowych.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi polega na rozpoznawaniu jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości ucznia, wynikających z jego konkretnych uwarunkowań.
- Pomoc udzielana rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz na rozwijaniu umiejętności wychowawczych, tak aby oddziaływanie rodziców i nauczycieli było spójne i wspierające ucznia.
- Wszyscy nauczyciele mają obowiązek uczestniczyć w udzielaniu pomocy uczniom, u których rozpoznano taką potrzebę. Za stronę organizacyjną pomocy konkretnym osobom odpowiadają wychowawcy klas pod kierunkiem Dyrektora lub osoby przez niego wyznaczonej.
- Udzielanie pomocy uczniom powinno być przedmiotem współdziałania wychowawców i rodziców oraz troski wszystkich nauczycieli pod kierunkiem Dyrektora o atmosferę wspólnoty wspierającej poszczególne osoby zwłaszcza potrzebujące pomocy.
- Szkoła współpracuje także z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, instytucjami publicznymi świadczącymi pomoc uczniom.
- Dyrektor organizuje i określa zasady współpracy z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, instytucjami publicznymi świadczącymi pomoc uczniom wedle zapotrzebowania.
§ 10.
- W Szkole mogą być podejmowane starania mające na celu udzielanie pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Rozpoznawanie potrzeb ucznia w tym zakresie jest obowiązkiem w szczególności wychowawcy oddziału.
- Szkoła może udzielać pomocy według własnych możliwości, może organizować pomoc we współpracy z właściwą administracją samorządową oraz strukturami i osobami angażującymi się w dzieło miłosierdzia chrześcijańskiego.
§ 11.
- Realizując zadania edukacyjne, Szkoła wspiera wszechstronny rozwój ucznia przy zachowaniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia i nauczyciela, zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Szkoła może korzystać z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni specjalistycznych, placówki doskonalenia nauczycieli.
- Szkoła organizuje kształcenie, wychowanie i opiekę dla uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Kształcenie uczniów niepełnosprawnych w szkole organizuje się na każdym etapie edukacyjnym, w integracji z uczniami pełnosprawnymi.
- Szkoła zapewnia:
- realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;
- odpowiednie, ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne;
- zajęcia specjalistyczne, o których mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów;
- przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.
- Szkoła może prowadzić działalność innowacyjną i eksperymentalną dotyczącą kształcenia, wychowania i opieki, stosownie do potrzeb psychofizycznych uczniów oraz możliwości bazowych, kadrowych i finansowych szkoły, na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami.
- Szkoła może współdziałać z organizacjami w zakresie działalności innowacyjnej.
- Dyrektor organizuje i określa zasady współpracy z organizacjami w zakresie działalności innowacyjnej wedle zapotrzebowania.
Rozdział III - Organa Szkoły i ich kompetencje
§ 12.
Organami Szkoły są:
- Dyrektor
- Rada pedagogiczna
- Samorząd uczniowski
- Rada szkoły
§ 13.
- Dyrektora Szkoły powołuje i odwołuje organ prowadzący, a zatrudnia Szkoła na warunkach określonych w umowie o pracę podpisanej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej.
- Podczas nieobecności w Szkole Dyrektora, zastępuje go wicedyrektor lub nauczyciel wskazany przez Dyrektora po powiadomieniu organu prowadzącego.
- Dyrektor powołuje swojego zastępcę na stanowisku Wicedyrektora za zgodą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
- Do obowiązków Wicedyrektora należy w szczególności:
- kształtowanie atmosfery twórczej pracy w szkole, życzliwości i zgodnego współdziałania,
- współpracowanie z organizacjami młodzieżowymi oraz uczniowskimi,
- zgłaszanie dyrektorowi wniosków o nagradzanie, wyróżnianie i karanie nauczyciel i innych pracowników szkoły,
- wykonywanie innych prac związanych z działalnością szkoły zleconych przez dyrektora.
§ 14.
- Dyrektor kieruje całą działalnością Szkoły; reprezentuje ją na zewnątrz, jest odpowiedzialny za prawidłową realizację zadań Szkoły zgodnie ze statutem oraz za rozwój i podnoszenie poziomu pracy Szkoły.
- Dyrektor ponosi odpowiedzialność za realizację w Szkole procesu wychowania i kształcenia według zasad obowiązujących szkołę katolicką – określonych w statucie.
§ 15.
- Dyrektor dobiera i zatrudnia nauczycieli oraz innych pracowników, zgodnie z regulaminem pracy i wynagradzania obowiązującym w Szkole.
- Przy zatrudnianiu nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników, Dyrektor jest zobowiązany dobierać osoby, które będą utożsamiały się z misją wychowawczą Szkoły przez przykład życia w Szkole i poza nią oraz realizowały zadania edukacyjne i wychowawcze zgodnie z etosem Szkoły określonym w statucie.
§ 16.
- Dyrektor Szkoły w szczególności:
- odpowiada za przestrzeganie art. 14 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe,
- kieruje działalnością Szkoły i reprezentuje ją na zewnątrz,
- sprawuje nadzór pedagogiczny, z zastrzeżeniem odrębnych przepisów,
- jest odpowiedzialny za całokształt pracy dydaktycznej, wychowawczo-opiekuńczej i administracyjnej oraz za dobrą atmosferę w Szkole,
- jest przewodniczącym Rady pedagogicznej,
- realizuje uchwały Rady pedagogicznej podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących,
- opracowuje arkusz organizacyjny, plan pracy Szkoły, w tym tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych,
- po zasięgnięciu opinii Rady pedagogicznej dopuszcza do użytku zaproponowany przez nauczyciela program nauczania,
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach wyraża zgodę na realizowanie obowiązku szkolnego poza Szkołą,
- odpowiada za przeprowadzenie procedury awansu zawodowego nauczycieli zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dokonuje oceny pracy nauczycieli,
- dba o doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli oraz innych pracowników Szkoły,
- nadzoruje prawidłowość realizacji opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa i higieny pracy w Szkole,
- współpracuje z organem prowadzącym, Radą szkoły, Samorządem uczniowskim,
- sprawuje opiekę nad uczniami i stwarza warunki ich harmonijnego rozwoju intelektualnego, psychofizycznego i duchowego,
- stwarza warunki do działania w Szkole wolontariuszy, stowarzyszeń i organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub wzbogacenie działalności edukacyjnej, opiekuńczej i innowacyjnej,
- odpowiada za dokumentację Szkoły,
- odpowiada za finanse Szkoły, dysponuje budżetem Szkoły pod nadzorem i kontrolą organu prowadzącego,
- informuje na bieżąco organ prowadzący o stanie Szkoły, jej osiągnięciach, trudnościach i potrzebach,
- jest osobą wykonującą czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do wszystkich pozostałych pracowników. Szkoła jest pracodawcą dla wszystkich pracowników, łącznie z Dyrektorem,
- wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych.
- Szczególnym obowiązkiem Dyrektora jest odpowiedzialne prowadzenie nadzoru pedagogicznego, aby Szkoła zapewniała: wysoki poziom wychowania, nauczania i opieki, właściwy poziom relacji osób, wspierający nauczycieli i budujący wspólnotę oddaną misji Szkoły.
- Dyrektor Szkoły wstrzymuje wykonanie uchwał Rady pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały Dyrektor niezwłocznie powiadamia organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
§ 17.
- Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem Szkoły w zakresie realizacji jej zadań statutowych dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
- W skład Rady pedagogicznej wchodzą: Dyrektor, nauczyciele oraz inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w Szkole.
- Radzie pedagogicznej przewodniczy i jej pracami kieruje Dyrektor Szkoły.
- Zebrania Rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy Dyrektora Szkoły, organu prowadzącego Szkołę albo co najmniej 1/3 członków Rady pedagogicznej.
- Przewodniczący przygotowuje i prowadzi zebrania Rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem Rady.
- Dyrektor Szkoły przedstawia Radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności Szkoły.
§ 18.
- Do kompetencji stanowiących Rady pedagogicznej należy:
- zatwierdzanie planu pracy Szkoły,
- podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promowania uczniów,
- podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w Szkole, z zastrzeżeniem przepisów ustawy — Prawo oświatowe,
- podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie Szkoły,
- ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli Szkoły,
- ustalenie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego w celu doskonalenia pracy Szkoły.
- Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
- organizację pracy Szkoły, w tym tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych,
- wnioski Dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
- propozycje Dyrektora Szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 19.
- Rada pedagogiczna uchwala program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły.
- Rada pedagogiczna uchwala zmiany w zasadach oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów stanowiących rozdział VII niniejszego statutu.
- Rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska Dyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego w Szkole.
- W przypadku określonym w ust. 3 organ prowadzący jest zobowiązany przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i powiadomić o jego wyniku radę pedagogiczną w ciągu 28 dni od otrzymania wniosku.
§ 20.
- Uchwały Rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
- Zebrania Rady pedagogicznej są protokołowane.
- Osoby biorące udział w zebraniach Rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu Rady, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników Szkoły.
§ 21.
- W Szkole działa Samorząd uczniowski.
- Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie Szkoły.
- Zasady wybierania i działania organów Samorządu uczniowskiego określa regulamin zatwierdzany przez Dyrektora Szkoły.
- Regulamin Samorządu nie może być sprzeczny ze statutem Szkoły.
- Samorząd przedstawia Radzie pedagogicznej oraz Dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach dotyczących Szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
- prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami,
- prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,
- prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,
- prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z Dyrektorem,
- prawo redagowania i wydawania gazetki szkolnej,
- prawo wyboru nauczyciela pełniącego funkcję opiekuna Samorządu.
- Samorząd uczniowski w porozumieniu z opiekunem oraz Dyrektorem Szkoły może podejmować działania z zakresu wolontariatu, oraz wyłonić ze swojego grona radę wolontariatu.
§ 22.
- Rada szkoły działająca w Szkole jest organem opiniotwórczym.
- Rada szkoły wspiera współpracę rodziców ze Szkołą oraz współdziała z Dyrektorem.
- Rada szkoły ma prawo występować do Dyrektora Szkoły, organu prowadzącego z wnioskami we wszystkich sprawach dotyczących funkcjonowania Szkoły.
- W skład Rady szkoły wchodzi:
- trzech nauczycieli wybranych przez ogół nauczycieli,
- trzech rodziców wybranych przez ogół rodziców poprzez tzw. trójki klasowe,
- trzech uczniów wybranych przez ogół uczniów,
- przedstawiciel Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej,
- kapelan mianowany przez Arcybiskupa.
- Rada szkoły może gromadzić środki finansowe w celu wspierania działalności statutowej Szkoły oraz w celu organizowania pomocy osobom jej potrzebującym.
- Rada szkoły działa w oparciu o regulamin zatwierdzony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej.
§ 23.
- Wszystkie organy Szkoły ściśle ze sobą współpracują, działając w oparciu o regulaminy swojej działalności zgodne ze statutem.
- Wszelka inna działalność na terenie Szkoły, która nie wynika ze statutu Szkoły, wymaga zgody Dyrektora na jej prowadzenie.
§ 24.
- Sprawy sporne dotyczące organów Szkoły rozstrzyga się w trakcie rozmowy zainteresowanej strony z Dyrektorem Szkoły.
- Rozstrzyganie konfliktów i sporów w Szkole odbywa się następująco:
- sytuacje konfliktowe pomiędzy organami reprezentującymi nauczycieli, rodziców i uczniów rozstrzyga Dyrektor. Stronom przysługuje możliwość odwołania się do organu prowadzącego Szkołę, Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej,
- sytuacje konfliktowe pomiędzy uczniami w klasie, uczniami różnych klas oraz między uczniem i nauczycielem rozstrzygają wychowawcy klas według procedury zapisanej w § 26. Stronom przysługuje możliwość odwołania się do Dyrektora Szkoły,
- sytuacje konfliktowe pomiędzy nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły, a także pomiędzy nauczycielem (wychowawcą), a rodzicami uczniów rozstrzyga Dyrektor Szkoły. Stronom przysługuje możliwość odwołania się do organu prowadzącego Szkołę,
- sytuacje konfliktowe pomiędzy uczniami lub ich rodzicami, a Szkołą, oraz konflikty między pomiędzy nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły, a Dyrektorem rozwiązuje organ prowadzący Szkołę,
- sprawy, których rozstrzygnięcie wymaga współdziałania Dyrektora Szkoły, Rady pedagogicznej, Samorządu uczniowskiego, Rady szkoły, powinny być rozpatrywane przy udziale wszystkich zainteresowanych stron.
§ 25.
- W sytuacjach kryzysowych, nauczyciele i rodzice mają obowiązek postępowania zgodnie z procedurami obowiązującymi w Szkole.
- Nauczyciel:
- rozpoznaje problem w rozmowie z osobami zainteresowanymi: uczniem i, lub rodzicami,
- w sytuacji tego wymagającej przekazuje problem wychowawcy,
- w razie potrzeby wychowawca informuje o problemie rodziców,
- gdy waga problemu lub przepisy szczegółowe tego wymagają, przekazywany jest on Dyrektorowi Szkoły
- Rodzice rozpoznają problem z nauczycielem lub/i wychowawcą, którzy prowadzą jego rozwiązanie zgodnie z dalszą procedurą.
- W przypadku sytuacji konfliktowej stronom przysługuje prawo odwołania się do Dyrektora Szkoły, a następnie do organu prowadzącego, Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej.
- Dyrektor Szkoły przyjmuje skargi przekazane na piśmie, drogą elektroniczną lub złożone ustnie do protokołu.
§ 26.
- W Szkole mogą działać stowarzyszenia i organizacje młodzieżowe, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Szkoły.
- Zgodę na podjęcie działalności stowarzyszenia lub organizacji na terenie Szkoły wyraża Dyrektor, działając w porozumieniu z organem prowadzącym, określając jednocześnie warunki tej działalności.
§ 27.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej odpowiada za całokształt działalności Szkoły, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, z uwzględnieniem postanowień Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, dotyczących wyznaniowego charakteru Szkoły.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej:
- nadaje Szkole statut i nowelizuje go,
- powołuje i zwalnia Dyrektora Szkoły, określa jego wynagrodzenie i zawiera z nim umowę o pracę,
- rozwiązuje Radę szkoły, wówczas, gdy:
- nie wywiązuje się z obowiązków statutowych,
- działa niezgodnie z regulaminem Rady szkoły,
- jej działania prowadzą do osłabienia wyznaniowego charakteru Szkoły.
Rozdział IV - Organizacja pracy Szkoły
§ 28.
- Podstawową jednostką organizacyjną Szkoły jest oddział klasowy liczący zasadniczo nie więcej niż 16 uczniów.
- Podstawowymi formami działalności dydaktyczno-wychowawczej Szkoły są obowiązkowe zajęcia edukacyjne, dodatkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, doradztwa zawodowego, a także zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów.
- Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze prowadzone są w systemie klasowo-lekcyjnym. W uzasadnionych przypadkach zajęcia edukacyjne mogą być prowadzone w grupach oraz zespołach międzyoddziałowych.
- Jednostka dydaktyczna trwa 45 min.
- Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
- Zajęcia edukacyjne mogą też być organizowane według innych zasad, w szczególności mogą odbywać się poza Szkołą. Zasady wyjść i wycieczek określają odrębne przepisy.
- W Szkole mogą być organizowane nadobowiązkowe zajęcia pozalekcyjne w wymiarze ustalonym przez Dyrektora, działającego w porozumieniu z organem prowadzącym, stosownie do posiadanych środków i możliwości finansowych Szkoły.
- W ciągu roku szkolnego w Szkole organizowane są rekolekcje oraz inne formy wychowania i formacji. W uroczystości i święta kościelne, w pierwsze piątki miesiąca oraz w inne ustalone dni Szkoła organizuje wspólną Mszę Św.
- Uczniowie otrzymują świadectwa szkolne promocyjne oraz świadectwa ukończenia szkoły podstawowej zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach.
§ 29.
- Dla uczniów przebywających dłużej w Szkole, ze względu na godziny pracy rodziców, Szkoła organizuje świetlicę.
- Szczegółowe zasady korzystania ze świetlicy oraz osób upoważnionych do odbioru dziecka określa regulamin świetlicy.
- W świetlicy prowadzone są zajęcia zgodne z rocznym planem pracy świetlicy w grupach wychowawczych liczących zasadniczo nie więcej niż 25 uczniów.
§ 30.
- Celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, odpowiednich warunków do odpoczynku, działalności kreatywnej oraz zaspokojenia potrzeb: bezpieczeństwa, sukcesu, uznania, kontaktów społecznych w aspekcie wychowania.
- Do głównych zadań świetlicy należy:
- organizowanie pomocy w nauce, zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej,
- tworzenie warunków do prawidłowego przebiegu procesu socjalizacji,
- tworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze oraz kształtowanie nawyków kultury życia codziennego,
- doskonalenie komunikacji interpersonalnej, umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego i prawidłowego nawiązywania kontaktów społecznych,
- rozwijanie samodzielności,
- pobudzanie ciekawości poznawczej,
- współdziałanie z rodzicami i nauczycielami,
- pomoc w realizacji imprez kulturalno-oświatowych wynikających z planu pracy Szkoły.
- Nauczyciel pracujący w świetlicy przygotowuje na każdy dzień tygodnia co najmniej jedno zajęcie programowe i przeprowadza je. Zajęcia programowe trwają czasowo w zależności
od treści, zainteresowania i aktywności uczniów. - Szkoła organizuje wyżywienie w formie cateringu w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów.
- Korzystanie z posiłków w stołówce jest odpłatne. Warunki korzystania z posiłku, w tym wysokość opłat za posiłki ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
§ 31.
- Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w każdym roku szkolnym określa arkusz organizacji Szkoły opracowany przez Dyrektora i zatwierdzony przez organ prowadzący.
- Na podstawie arkusza organizacji Szkoły, Dyrektor ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację zajęć edukacyjnych, uwzględniając zasady ochrony zdrowia i higieny pracy.
- Szkoła stosuje terminy rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określone przepisami w sprawie organizacji roku szkolnego obowiązującymi w szkołach publicznych. - W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor, po uzgodnieniu z organem prowadzącym, może ustalić inne dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- W dniach, o których mowa w ust. 4, Szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze.
- Dyrektor, zachowując obowiązujące przepisy, może zmienić rozkład zajęć z okazji:
- rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego,
- Dnia Edukacji Narodowej,
- rekolekcji szkolnych,
- Dnia Patrona,
- innych okazji wynikających z organizacji roku szkolnego.
- Dzień 2 listopada jest dniem wolnym od zajęć.
§ 32.
Do realizacji zadań statutowych, Szkoła zapewnia uczniom możliwość korzystania z:
- pomieszczeń do nauki z niezbędnym wyposażeniem,
- zasobów bibliotecznych,
- świetlicy,
- urządzeń sportowych,
- gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej,
- pomieszczeń administracyjno-gospodarczych.
Rozdział V - Nauczyciele i inni pracownicy Szkoły
§ 33.
- Nauczyciel Szkoły w szczególności:
- realizuje podstawowe zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, zgodnie z charakterem Szkoły określonym w statucie,
- wspiera każdego ucznia w jego rozwoju oraz dąży do pełni własnego rozwoju.
- Podstawową zasadą pracy nauczyciela jest kierowanie się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską, poszanowanie godności ucznia oraz dawanie dobrego przykładu życia w Szkole i poza nią.
- Wypełniając zadania statutowe Szkoły, nauczyciel ponosi w szczególności odpowiedzialność za:
- prawidłowe prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych i stosowanie właściwych metod pracy,
- włączenie się w proces edukacyjny Szkoły zgodnie z jej charakterem,
- jakość i wyniki pracy dydaktycznej i wychowawczej,
- uwzględnianie w procesie edukacyjnym indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów,
- życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć prowadzonych w Szkole i poza nią oraz podczas pełnionych dyżurów,
- dobrą i życzliwą współpracę z rodzicami,
- ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania uczniów,
- powierzone jego opiece mienie Szkoły,
- doskonalenie zawodowe i formację religijną,
- właściwy wybór programu nauczania.
- Opiekę nad uczniami przebywającymi w szkole sprawują:
-
- w czasie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych nauczyciel prowadzący zajęcia lub nauczyciel wyznaczony jako zastępujący;
- w czasie przerw między zajęciami nauczyciel dyżurujący – wg harmonogramu dyżurów;
- w czasie zajęć w świetlicy, wychowawcy świetlicy lub nauczyciel wyznaczony przez Dyrektora;
- w trakcie zajęć pozalekcyjnych, instruktorzy prowadzący zajęcia,
- w czasie wycieczek organizowanych przez szkołę wyznaczeni lub zaakceptowani przez dyrektora opiekunowie i kierownicy wycieczek.
§ 34.
- Dyrektor Szkoły może powoływać zespoły nauczycieli:
- wychowawcze,
- problemowo-zadaniowe,
- przedmiotowe,
- Pracami zespołów kieruje przewodniczący powołany przez Dyrektora.
§ 35.
- Dyrektor Szkoły powierza opiekę nad uczniami w poszczególnych oddziałach wychowawcom klas.
- Zadaniem wychowawcy klasy jest:
- tworzenie atmosfery wychowawczego zaufania wśród wychowanków,
- otaczanie indywidualną opieką i wspieranie w trudnościach każdego wychowanka,
- ukazywanie odpowiedzialnej postawy życiowej, wynikającej z faktu bycia członkiem wspólnoty szkolnej, rodziny, narodu, Kościoła,
- organizowanie życia wspólnotowego powierzonego oddziału,
- współdziałanie z nauczycielami uczącymi w oddziale, uzgadnianie z nimi i koordynowanie działań dydaktyczno-wychowawczych,
- utrzymywanie kontaktu z rodzicami wychowanków, systematyczne informowanie ich o postępach dzieci, włączanie rodziców w życie Szkoły i realizację programu wychowawczego.
- Wychowawca ustala spójne z programem wychowawczo-profilaktycznym Szkoły treści i formy zajęć tematycznych na godzinach przeznaczonych do dyspozycji wychowawcy.
- W trudnych sytuacjach opiekuńczo-wychowawczych wychowawca może korzystać z pomocy specjalistów, działając w porozumieniu z Dyrektorem.
§ 36.
- Praca nauczyciela podlega ocenie, zgodnie z odrębnymi przepisami prawa oświatowego i statutu.
- Szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela opracowuje Dyrektor.
- Dyrektor jest zobowiązany do zapoznania z kryteriami oceny wszystkich nauczycieli zatrudnionych w Szkole.
§ 37.
- Nauczyciele i wychowawcy oraz inni pracownicy Szkoły powinni utożsamiać się z misją Szkoły przez swoją pracę i przykład życia w Szkole i poza nią, oraz realizować zadania edukacyjne zgodnie z etosem szkoły katolickiej.
- Kryterium zapisane w ust. 1 obowiązuje w Szkole także przy ocenianiu pracy nauczyciela.
- Do pracowników pedagogicznych zatrudnionych w Szkole mają zastosowanie przepisy ustawy Karta Nauczyciela w zakresie ustalonym w tej ustawie.
§ 38.
- Pracownicy administracyjni i pracownicy obsługi razem z nauczycielami i uczniami tworzą wspólnotę szkolną.
- Wszyscy pracownicy, w szczególności nauczyciele, przykładem życia i pracą mają obowiązek ukazywać uczniom wartości, które są podstawą działania szkoły katolickiej.
§ 39.
- Szkoła zatrudnia pedagoga lub psychologa, którego zadaniem jest:
- wspomaganie wychowania w rodzinie i Szkole w duchu ewangelicznych i chrześcijańskich wartości,
- rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych,
- określenie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznawanych potrzeb, udzielanie pomocy pedagogiczno-terapeutycznej,
- organizowanie i prowadzenie niezbędnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli,
- podejmowanie wśród uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli, działań wychowawczo-profilaktycznych wynikających z programu obowiązującego w Szkole,
- wspieranie działań opiekuńczo-wychowawczych nauczycieli, wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego,
- działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
- W szkole do obowiązków każdego nauczyciela należy:
- diagnozowanie potrzeb czytelniczych i zainteresowań uczniów;
- przysposabianie czytelniczo-informacyjne prowadzone z poszczególnymi uczniami i grupami;
- organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną;
- współpraca z rodzicami uczniów, ze szkolnymi organizacjami i kołami zainteresowań;
- stosowanie różnych form inspiracji czytelnictwa, rozbudzania i rozwijania zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania;
- współpraca z instytucjami kultury i placówkami oświatowymi m.in. poprzez organizację i udział w konkursach czytelniczych, literackich i plastycznych, spotkaniach autorskich;
- gromadzenie zbiorów i różnego rodzaju materiałów edukacyjnych oraz programów na nośnikach elektronicznych.
- Szkoła współpracuje z innymi bibliotekami znajdującymi się na terenie miasta.
- Dyrektor organizuje i określa zasady współpracy z innymi bibliotekami znajdującymi się na terenie miasta.
§ 40.
- Szkoła organizuje system doradztwa zawodowego, za którego organizację odpowiada Dyrektor Szkoły.
- Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego to ogół działań podejmowanych przez Szkołę, które mają na celu przygotowanie uczniów do planowania kariery edukacyjno-zawodowej.
- Szkoła współpracuje z instytucjami oraz podmiotami, które gościnnie przedstawiają uczniom wykonywanie różnych zawodów.
- Głównymi obszarami pracy z uczniami w ramach wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego jest rozwijanie ich samoświadomości oraz kształtowanie umiejętności społecznych.
Rozdział VI - Uczniowie i ich rodzice
§ 41.
- Rodzice uczniów mają prawo do:
- zapoznania się ze Statutem i wszystkimi regulaminami Szkoły,
- znajomości programu edukacyjnego, wychowawczo-profilaktycznego, wymagań i kryteriów oceniania oraz przepisów dotyczących klasyfikowania i promowania uczniów, oraz przeprowadzania egzaminów,
- uzyskiwania informacji na temat zachowania i postępów w nauce swoich dzieci.
- Rodzice mają obowiązek:
- współpracować ze Szkołą w sprawach kształcenia i wychowania swoich dzieci,
- brać udział w organizowanych dla nich spotkaniach.
§ 42.
Uczniowie mają prawo do:
- dobrze zorganizowanego procesu nauczania, wychowania i opieki,
- życzliwego i podmiotowego traktowania,
- znajomości programu edukacyjnego i wychowawczo-profilaktycznego Szkoły,
- sprawiedliwej i jawnej oceny ich pracy, osiągnięć edukacyjnych i zachowania,
- zrzeszania się w organizacjach działających w Szkole,
- rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów,
- otrzymania pomocy w przypadku trudności,
- wpływania na życie Szkoły przez działalność w Samorządzie uczniowskim,
- wyrażania swoich myśli i poglądów w sposób kulturalny i z szacunkiem wobec innych,
- korzystania z innych praw, w szczególności zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka, z uwzględnieniem przepisów prawa polskiego dotyczących szkół prowadzonych przez podmioty niebędące jednostką samorządu terytorialnego.
§ 43.
Uczniowie mają obowiązek:
- przestrzegania statutu Szkoły i regulaminów,
- włączania się w życie Szkoły, w tym w jej życie religijne,
- systematycznego i aktywnego udziału w procesie edukacyjnym, uczestniczenia w lekcjach i innych zajęciach szkolnych,
- kulturalnie i z szacunkiem, zachowywać się wobec nauczycieli i innych pracowników Szkoły oraz uczniów – koleżanek i kolegów, opiekować się i pomagać najmłodszym,
- godnego reprezentowania Szkoły,
- dbałości o wspólne dobro, ład i porządek w Szkole,
- przestrzegania zasad korzystania na terenie Szkoły z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych,
- noszenia na terenie Szkoły stroju określonego przez Szkołę.
§ 44.
Ustalony w Szkole strój, codzienny oraz galowy, ma wymiar wychowawczy:
- pomaga w zachowaniu dyscypliny, porządku i skromności,
- jednoczy wspólnotę uczniów,
- uczy solidarności, niezależnie od warunków materialnych,
- strój galowy jest wyrazem kultury i szacunku wobec osób, wspólnoty, wydarzeń i tradycji.
§ 45.
Ucznia obowiązuje absolutny zakaz:
- picia alkoholu, palenia papierosów i zażywania środków odurzających w Szkole i poza nią,
- przynoszenia do Szkoły przedmiotów, materiałów i substancji, które nie są związane z procesem nauczania i wychowania, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, życia lub obyczajowości,
- noszenia symboli i głoszenia haseł, przynależności lub identyfikowania się z grupami, których ideologia jest sprzeczna z nauką Kościoła Katolickiego,
- stosowania jakiejkolwiek formy przemocy,
- nagrywania głosu i obrazu osób trzecich bez ich zgody, farbowania włosów i stosowania makijażu, malowania paznokci,
- opuszczania budynku szkolnego w czasie zajęć bez opieki nauczyciela.
§ 46.
Szkoła zapewnia uczniom bezpieczeństwo i ochronę przed przemocą, uzależnieniami i demoralizacją oraz innymi przejawami patologii społecznej podczas pobytu ucznia na terenie Szkoły w trakcie zajęć lekcyjnych, przerw międzylekcyjnych, zajęć/uroczystości pozalekcyjnych i pozaszkolnych organizowanych przez Szkołę. Polegają one na:
- organizowaniu uczniom warunków do nauki zgodnie z przepisami BHP,
- zapewnieniu uczniom opieki nauczycieli podczas pobytu w Szkole oraz podczas imprez szkolnych i wycieczek,
- udzielaniu uczniom w razie potrzeby pomocy przedmedycznej, zgodnie z odrębnymi przepisami,
- wyznaczeniu i oznakowaniu w budynku szkolnym dróg ewakuacyjnych oraz okresowym przeprowadzaniu próbnych alarmów ewakuacyjnych,
- uświadomieniu uczniom zagrożeń i podawaniu sposobów przeciwdziałania im,
- realizowaniu, zgodnie z przyjętymi w programie wychowawczo-profilaktycznym Szkoły, zajęć przeciwdziałających przemocy fizycznej i psychicznej:
- propagowaniu takich postaw i zachowań, w których nie ma miejsca dla przemocy, brutalności i agresji, w tym agresji słownej
- promowaniu zdrowego stylu życia bez papierosów, alkoholu, narkotyków
- uczeniu selektywnego i refleksyjnego oglądania telewizji
- bezpiecznego korzystania z Internetu
- uczeniu konstruktywnego prowadzenia rozmów
- ograniczeniu wstępu na teren budynku Szkoły osobom postronnym,
- zapewnieniu uczniom opieki higienistki szkolnej,
- bieżącej analizie przyczyn wypadków uczniowskich i podejmowaniu działań profilaktycznych.
Rozdział VII - Zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów
§ 47.
- Ocenianiu podlegają:
- osiągnięcia edukacyjne ucznia,
- zachowanie ucznia.
- Ocenianie osiągnięć edukacyjnych polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego i realizowanych w Szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę.
- Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, które ma na celu:
- informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie,
- udzielanie pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć,
- udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju,
- motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu,
- dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz szczególnych uzdolnieniach ucznia,
- umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
- Nauczyciele poszczególnych przedmiotów na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez nich programu nauczania niezbędnych do uzyskania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych, sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych oraz warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z poszczególnych zajęć edukacyjnych.
- Wychowawcy klas na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o warunkach, sposobie i kryteriach oceniania zachowania oraz o warunkach uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Wszyscy nauczyciele zobowiązani są do zapoznania się z opiniami poradni pedagogiczno-psychologicznych oraz innych poradni specjalistycznych dotyczącymi uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, na podstawie których nauczyciele poszczególnych przedmiotów dostosowują wymagania edukacyjne w stosunku do ww. uczniów.
- Nauczyciele wszystkich przedmiotów, przed śródroczną i roczną klasyfikacją informują uczniów i ich rodziców o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych z poszczególnych zajęć edukacyjnych.
- 10 dni przed plenarnym posiedzeniem rady pedagogicznej w dzienniku elektronicznym nauczyciele wpisują przewidywaną śródroczną/roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych,
- w przypadku, gdy przewidywana śródroczna lub roczna ocena klasyfikacyjna jest oceną niedostateczną, informacja ta wpisywana jest do dziennika elektronicznego 30 dni przed plenarnym posiedzeniem rady pedagogicznej,
- bieżące informowanie rodziców o postępach w nauce i zachowaniu ich dziecka odbywa się poprzez zapisy w dzienniku elektronicznym, comiesięczne konsultacje dla rodziców, a w przypadku nagłych i niepokojących problemów – natychmiastowy kontakt telefoniczny wychowawcy lub nauczyciela przedmiotu z rodzicami ucznia.
- Wszystkie oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.
- nauczyciel uzasadnia ustnie lub pisemnie bieżące, śródroczne i roczne oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zachowania przekazując uczniowi informację o jego osiągnięciach, mocnych i słabych stronach jego pracy, wskazując, co uczeń robi dobrze, co wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć,
- wszelka dokumentacja związana z ocenianiem ucznia jest gromadzona i przechowywana w Szkole,
- pisemne prace uczniów, sprawdziany, testy są udostępniane uczniom na lekcji, podczas ich omawiania, na konsultacjach dla uczniów, a rodzicom uczniów, w ramach comiesięcznych konsultacji dla rodziców oraz spotkań z wychowawcą,
- nauczyciel przedmiotu może podjąć decyzję o bieżącym przekazywaniu kopii pisemnych prac ucznia jego rodzicom, z taką prośbą mogą także wystąpić rodzice.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, plastyki, muzyki bierze się w szczególności pod uwagę zaangażowanie i wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki ww. zajęć.
- ustalając ocenę z wychowania fizycznego, nauczyciel uwzględnia ponadto systematyczność udziału ucznia w zajęciach, jego zaangażowanie w działania podejmowane przez szkołę na rzecz kultury fizycznej,
- sprawdziany wiadomości i umiejętności z plastyki, muzyki, zajęć technicznych i wychowania fizycznego mają przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- Dyrektor może zwolnić ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych lub informatyki na podstawie opinii lekarza o braku możliwości uczestniczenia ucznia w powyższych zajęciach na czas określony w powyższym dokumencie.
- w przypadku zwolnienia ucznia z zajęć, o których mowa w ust. 10 na okres uniemożliwiający ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”,
- Dyrektor Szkoły może zwolnić ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych w ramach zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza,
- w przypadku, gdy uczeń jest zwolniony z określonych ćwiczeń fizycznych, uczestniczy w zajęciach z ograniczeniem wykonywania wskazanych przez lekarza ćwiczeń, jest oceniany i klasyfikowany, a nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia oceny klasyfikacyjnej do jego indywidualnych możliwości.
- Każdy uczeń ma możliwość pełnego zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności, dlatego Szkoła może stosować następujące formy ich sprawdzania: odpowiedź ustną, sprawdzian wiadomości, test, prace domowe, kartkówki, aktywność na zajęciach, indywidualne lub grupowe prace, prezentacje, referaty, projekty, próbne wewnętrzne egzaminy.
- Uczeń ma prawo znać zakres wymagań oraz termin sprawdzianu pisemnego, testu kontrolnego z tygodniowym wyprzedzeniem, a w przypadku wewnętrznego próbnego egzaminu z wyprzedzeniem miesięcznym.
- terminy sprawdzianów są wpisywane do dziennika elektronicznego z tygodniowym wyprzedzeniem,
- każdy pisemny sprawdzian poprzedza powtórka danego materiału pod kierunkiem nauczyciela,
- w ciągu jednego dnia może mieć miejsce jeden sprawdzian, w ciągu tygodnia nie więcej niż trzy,
- wszelkie prace pisemne są sprawdzane przez nauczycieli w terminie nieprzekraczającym 14 dni,
- jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie pisał sprawdzianu, zobowiązany jest do zaliczenia tej pracy w terminie ustalonym przez nauczyciela przedmiotu. W wyjątkowych sytuacjach, spowodowanych długotrwałą chorobą, nauczyciel może zwolnić ucznia z zaliczenia sprawdzianu.
- Nauczyciele mogą stosować formę „kartkówki” obejmującej materiał z trzech ostatnich lekcji bez uprzedzenia o niej uczniów, gdyż niczym nie różni się ona od innych form bieżącego sprawdzania przygotowania się uczniów do zajęć.
- Uczeń ma prawo do zgłaszania nieprzygotowania do zajęć (ich liczbę określa nauczyciel przedmiotu), co zwalnia go z odpowiedzi ustnej lub pisemnej z bieżącego materiału, z wyjątkiem wcześniej zapowiedzianych prac.
- Klasyfikację śródroczną przeprowadza się w Szkole raz w roku.
- Na śródroczną/roczną ocenę klasyfikacyjną uczeń pracuje cały okres/rok, jest ona średnią ważoną ocen cząstkowych uzyskanych w tym czasie.
- Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych w klasach IV – VIII ustala się w stopniach wg następującej skali:
stopień celujący 6 [5,50 – 6,00]
stopień bardzo dobry 5 [4,55 – 5,49]
stopień dobry 4 [3,55 – 4,54]
stopień dostateczny 3 [2,55 – 3,54]
stopień dopuszczający 2 [1,55 – 2,54]
stopień niedostateczny 1 [1,00 – 1,54]- pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny: dopuszczający, dostateczny, dobry, bardzo dobry i celujący, oceną negatywną jest stopień niedostateczny,
- stopień celujący (6) otrzymuje uczeń, który opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania w danej klasie, samodzielnie i twórczo posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych oraz praktycznych często proponując rozwiązania nietypowe, odnosi sukcesy w konkursach przedmiotowych, olimpiadach, zawodach sportowych uzyskując tytuły laureata, finalisty lub inne najwyższe honorowane miejsca,
- stopień bardzo dobry (5) otrzymuje uczeń, który opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności objętych programem nauczania i uzyskał tego potwierdzenie w postaci wyraźnej przewagi bardzo dobrych ocen cząstkowych, a także wykazał się wysoko ocenioną aktywnością,
- stopień dobry (4) otrzymuje uczeń, który nie w pełni opanował wiedzę i umiejętności określone w programie nauczania, ale nie powoduje to kłopotów w opanowywaniu kolejnych treści kształcenia oraz rozwiązywania typowych problemów teoretycznych, ma jednak problemy z zastosowaniem wiedzy w praktyce,
- stopień dostateczny (3) otrzymuje uczeń, który opanował jedynie w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane w programie nauczania oraz wykonuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim stopniu trudności,
- stopień dopuszczający (2) otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności określone w programie nauczania w stopniu tak niewielkim, że stawia pod znakiem zapytania możliwość dalszego kształcenia w danym przedmiocie lub bloku przedmiotów, jednak wykazuje duże chęci do pracy i odpowiednio motywowany, z pomocą nauczyciela potrafi rozwiązać proste zadania o niewielkim stopniu trudności,
- stopień niedostateczny (1) otrzymuje uczeń, który nie opanował wiedzy i umiejętności objętych programem nauczania i nie jest w stanie wykonać samodzielnie lub z pomocą nauczyciela zadań o elementarnym stopniu trudności, a braki te uniemożliwiają dalsze kształcenie.
- Przy ustalaniu ocen bieżących w klasach IV-VIII, stosuje się skalę ocen 1-6 uwzględniając wskaźnik procentowy:
100%
99-91% bardzo dobry
90-76% dobry
75-51% dostateczny
50-40% dopuszczający
39-0% niedostateczny - Nauczyciel może stosować bieżące ocenianie w formie punktowej, o której informuje Dyrektora Szkoły przed rozpoczęciem zajęć szkolnych oraz uczniów na pierwszych zajęciach edukacyjnych. Przedziały procentowe dla ocen śródrocznych i rocznych są zgodne z punktem 18.
- W ciągu roku szkolnego uczeń ma prawo poprawić ocenę niedostateczną oraz dopuszczającą uzyskaną w wyniku sprawdzianu wiadomości, testu, kartkówki lub innych pisemnych prac z wyjątkiem zadań domowych. Uczeń ma prawo tylko jeden raz poprawić oceny, o których mowa powyżej. Poprawiona ocena jest wpisywana do dziennika elektronicznego. Przy ustalaniu śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej uwzględnia się obie oceny.
- W przypadku nieobecności ucznia w Szkole rodzice są zobowiązani do zgłoszenia tego faktu telefonicznie lub poprzez dziennik elektroniczny w pierwszym dniu nieobecności oraz usprawiedliwienia w formie pisemnej w terminie nieprzekraczającym 7 dni od ostatniego dnia nieobecności.
- Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeśli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub nowej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
- uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny,
- na wniosek rodziców ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności, Rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny,
- termin egzaminu klasyfikacyjnego ustala Dyrektor po otrzymaniu podania o przeprowadzenie ww. egzaminu. Podanie to składa uczeń i jego rodzice najpóźniej na 7 dni przed końcem klasyfikacji,
- uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym przez Dyrektora terminie, może do niego przystąpić w nowym, wyznaczonym przez Dyrektora terminie,
- Dyrektor Szkoły jako przewodniczący
- nauczyciel przedmiotu
- nauczyciel zajęć przedmiotu pokrewnego lub takiego samego
- wychowawca klasy
- egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły, w skład której wchodzą:
- egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej i ustnej, przeprowadzany jest jednego dnia,
- wynik egzaminu jest średnią ważoną interpretowaną na korzyść ucznia,
- z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół zawierający: skład komisji, termin egzaminu klasyfikacyjnego, zadania egzaminacyjne, wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny,
- do protokołu załącza się także pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o jego ustnych odpowiedziach,
- protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia,
- w czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni, w charakterze obserwatorów, rodzice ucznia,
- ustalona przez nauczyciela lub uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.
- Jeżeli uczeń w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednego lub dwóch przedmiotów, może zdawać egzamin poprawkowy.
- termin egzaminu poprawkowego wyznacza Dyrektor Szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich na pisemny wniosek ucznia i jego rodziców złożony najpóźniej 3 dni przed zakończeniem roku szkolnego,
- uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w nowym wyznaczonym przez Dyrektora terminie, nie później jednak niż do 15 września,
- egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły,
- w skład komisji wchodzą: Dyrektor jako przewodniczący, nauczyciel przedmiotu jako egzaminujący, nauczyciel przedmiotu pokrewnego lub takiego samego jako członek komisji,
- nauczyciel przedmiotu może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę, wówczas Dyrektor powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela uczącego tego samego przedmiotu,
- egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej i przeprowadzany jest jednego dnia,
- wynik egzaminu jest średnią ważoną interpretowaną na korzyść ucznia,
- z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający: skład komisji, termin egzaminu poprawkowego, pytania egzaminacyjne, wynik egzaminu poprawkowego i ocenę tego egzaminu,
- do protokołu załącza się także pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia,
- uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy następnej i zgodnie z niniejszym statutem nie może kontynuować nauki w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św. Jacka w Katowicach,
- uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, Rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych pod warunkiem, że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej.
- Uczeń lub jego rodzice mogą ubiegać się o wyższą niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna z danych zajęć edukacyjnych w przypadku, gdy roczna ocena klasyfikacyjna została ustalona niezgodnie z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.
- uczeń lub jego rodzice składają w terminie nie później niż 5 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych pismo na ręce Dyrektora Szkoły uzasadniające, iż roczna ocena klasyfikacyjna z danych zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny,
- w przypadku stwierdzenia, iż roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, Dyrektor Szkoły powołuje komisję, która przeprowadza pisemny i ustny sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych,
- termin sprawdzianu wiadomości i umiejętności ustala Dyrektor Szkoły wraz z uczniem i jego rodzicami nie później jednak niż 5 dni od daty założenia przez ucznia i jego rodziców pisma na ręce Dyrektora Szkoły,
- w skład komisji wchodzą: Dyrektor Szkoły jako przewodniczący, nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne, nauczyciel prowadzący takie same zajęcia edukacyjne lub wchodzące w skład tego samego bloku przedmiotowego, wychowawca klasy,
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę. W takim przypadku Dyrektor powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne,
- ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z danych zajęć edukacyjnych nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny,
- ocena ustalona przez komisję jest ostateczna,
- z prac komisji sporządza się protokół, który podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji,
- uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu wiadomości i umiejętności w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w terminie dodatkowym, wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły nie dłuższym jednak niż 5 dni od daty pierwszego terminu sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia.
- Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania otrzymuje promocję z wyróżnieniem. Do średniej wliczana jest także ocena z religii i drugiego języka obcego.
- Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną, a w przypadku zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasie programowo niższej – celującą końcową oceną klasyfikacyjną z tych zajęć.
- W ostatniej klasie szkoły podstawowej uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty, który obejmuje umiejętności i wiadomości określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Egzamin ma charakter powszechny, obowiązkowy i odbywa się w terminie ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
- Egzamin jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni i obejmuje wiadomości i umiejętności z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego, którego uczeń uczy się w Szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
- Uczniowie klasy ósmej z potwierdzonymi dysfunkcjami mają prawo przystąpić do egzaminu w formie dostosowanej do ich dysfunkcji.
- Laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz finaliści lub laureaci olimpiad przedmiotowych o zasięgu co najmniej wojewódzkim z zakresu przedmiotów objętych egzaminem są zwolnieni z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem w tej części najwyższego wyniku.
- Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty w wyznaczonym terminie lub przerwał pracę, przystępuje do niego w dodatkowym terminie ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
- Wyrażony w procentach wynik egzaminu jest ostateczny, nie może być podważony na drodze sądowej. Uczeń otrzymuje go w formie pisemnego zaświadczenia wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik ten nie wpływa na ukończenie Szkoły.
- Dyrektor Szkoły może zwolnić z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, ucznia z wadą słuchu, głęboką dysleksją rozwojową, afazją, niepełnosprawnościami sprzężonymi lub autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
- zwolnienia dokonuje się na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej oraz na wniosek rodziców,
- zwolnienie obejmuje dany etap edukacyjny – wówczas w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.
- Uczeń lub jego rodzice mogą ubiegać się o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych, lub dodatkowych zajęć edukacyjnych o jeden stopień, w przypadku, gdy co najmniej połowa uzyskanych przez ucznia ocen cząstkowych jest równa ocenie, o którą się ubiega lub jest od niej wyższa.
- warunkami niezbędnymi do ubiegania się o wyższą niż przewidywana roczną ocenę klasyfikacyjną są:
- obecność na zajęciach z danego przedmiotu nie niższa niż 80% (z wyjątkiem długotrwałej choroby),
- usprawiedliwienie wszystkich nieobecności na zajęciach w trybie określonym w niniejszym dokumencie,
- przystąpienie do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela form sprawdzianów i prac pisemnych,
- uzyskanie ze wszystkich sprawdzianów i prac pisemnych ocen pozytywnych (wyższych niż ocena niedostateczna), również w trybie poprawy ocen niedostatecznych,
- skorzystanie ze wszystkich oferowanych przez nauczyciela form poprawy, w tym konsultacji indywidualnych.
- w przypadku spełniania wyżej wymienionych warunków, uczeń i jego rodzice zgłaszają chęć podwyższenia oceny na piśmie, składając stosowny wniosek u Dyrektora Szkoły, najpóźniej 7 dni przed wyznaczonym terminem rocznej konferencji klasyfikacyjnej,
- Dyrektor Szkoły niezwłocznie przekazuje treść wniosku nauczycielowi przedmiotu, z którego uczeń zamierza ubiegać się o podwyższenie oceny klasyfikacyjnej.
- nauczyciel przedmiotu określa formę sprawdzenia wiadomości ucznia (pisemna, ustna lub obie, praktyczna) oraz podaje uczniowi na piśmie, następnego dnia po złożeniu wniosku, szczegółowy zakres materiału,
- sprawdzian obejmuje wiadomości i umiejętności z całego roku nauczania i jest przeprowadzany w określonej przez nauczyciela formie, najpóźniej 2 dni przed konferencją klasyfikacyjną,
- arkusz sprawdzianu powinien być skonstruowany tak, aby uwzględniał wymagania na poszczególne oceny, a ustalona ocena klasyfikacyjna nie może być niższa niż ocena wcześniej proponowana uczniowi przez nauczyciela przedmiotu.
- warunkami niezbędnymi do ubiegania się o wyższą niż przewidywana roczną ocenę klasyfikacyjną są:
§ 48.
Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad i norm etycznych ogólnie przyjętych, zawartych w statucie Szkoły i regulaminie szkolnym.
- Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o warunkach, sposobie i kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych.
- Przy ustalaniu śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania wychowawca zasięga opinii nauczycieli, uczniów danej klasy i ocenianego ucznia. Ostateczna decyzja należy do wychowawcy.
- 10 dni przed plenarnym posiedzeniem rady pedagogicznej w dzienniku elektronicznym umieszczona jest informacja dotycząca przewidywanej śródrocznej / ocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- W przypadku, gdy przewidywana śródroczna lub roczna klasyfikacyjna ocena zachowania jest oceną naganną, informacja ta wpisywana jest do dziennika elektronicznego 30 dni przed plenarnym posiedzeniem rady pedagogicznej.
- Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu Szkoły przez ucznia, któremu po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania. Uchwała Rady pedagogicznej o niepromowaniu ucznia z powodu ustalonej po raz drugi z rzędu nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania jest równoznaczna z koniecznością opuszczenia Szkoły.
- Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali: wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie, naganne.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna uwzględnia:
- wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
- postępowanie zgodne z dobrem szkolnej społeczności,
- dbałość o honor i tradycje Szkoły, dbałość o piękno mowy ojczystej,
- dbałość o bezpieczeństwo własne i innych osób, godne, kulturalne zachowanie się w Szkole i poza nią,
- okazywanie szacunku innym osobom.
- Jeśli u ucznia stwierdzono dysfunkcje rozwojowe lub zaburzenia mające wpływ na jego zachowanie, uwzględnia się ten fakt przy ustalaniu śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Bieżącej oceny zachowania ucznia dokonuje wychowawca pod koniec każdego miesiąca, uzasadniając ustaloną ocenę.
- warunkiem uzyskania danego stopnia jest spełnienie większości wymagań ujętych w poszczególnych kryteriach,
- wychowawca, przy ustalaniu bieżącej oceny zachowania, analizuje „kartę samooceny ucznia”, może zasięgnąć opinii innych nauczycieli, Dyrektora Szkoły, pedagoga i psychologa szkolnego na temat zachowania ucznia,
- przy ustalaniu oceny ostateczna interpretacja pochwał i uwag należy do wychowawcy.
- Dwa razy w roku, wychowawca, po zasięgnięciu opinii nauczycieli, klasy i ocenianego ucznia dokonuje podsumowania zachowania ucznia, ustalając śródroczną/roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
- Wszyscy nauczyciele formułują wobec każdego ucznia podczas śródrocznej i rocznej klasyfikacji ocenę jego zachowania w oparciu o sześciostopniową skalę oceny zachowania.
- śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania ucznia ustalana jest na podstawie:
- cząstkowych ocen ustalonych przez wychowawcę pod koniec każdego miesiąca
- oceny przyznanej przez wszystkich nauczycieli podczas śródrocznej i rocznej klasyfikacji
- oceny sformułowanej przez uczniów danej klasy
- samooceny ucznia
- śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania ucznia jest średnią ocen opisanych w podpunkcie 1).
- śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania ucznia ustalana jest na podstawie:
- Nagana Dyrektora Szkoły powoduje, iż śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna nie może być wyższa niż poprawna. Nagana wychowawcy uniemożliwia uzyskanie oceny klasyfikacyjnej wyższej niż dobra.
- Uczeń lub jego rodzice mogą starać się o uzyskanie wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, jeżeli roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.
- uczeń lub jego rodzice mogą w terminie nie później niż 5 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktycznych złożyć na ręce Dyrektora Szkoły pismo uzasadniające, iż ocena roczna klasyfikacyjna została ustalona niezgodnie z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny,
- w przypadku stwierdzenia, iż roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi trybu jej ustalania, Dyrektor Szkoły powołuje komisję, która ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania,
- termin posiedzenia komisji ustala Dyrektor Szkoły wraz z uczniem i jego rodzicami, nie później niż 5 dni od daty złożenia przez ucznia i jego rodziców pisma, o którym mowa w podpunkcie 1)
- w skład komisji wchodzą:
- Dyrektor Szkoły – jako przewodniczący komisji
- wychowawca klasy
- trzech nauczycieli wskazanych przez Dyrektora prowadzących zajęcia w danej klasie
- pedagog lub psycholog szkolny
- przedstawiciel Samorządu szkolnego
- przedstawiciel Rady szkoły
- Dyrektor Szkoły może wyrazić zgodę na obecność rodziców ucznia podczas pracy komisji – w charakterze obserwatorów,
- ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny,
- ocena ustalona przez komisję jest ostateczna,
- z prac komisji sporządza się protokół, który podpisują wszystkie osoby uczestniczące w pracach komisji.
- Uczeń lub jego rodzice mają prawo ubiegać się o uzyskanie wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania poprzez złożenie pisemnego wniosku do wychowawcy klasy o podwyższenie oceny zachowania o jeden stopień, najpóźniej 5 dni przed wyznaczonym terminem rocznej konferencji klasyfikacyjnej.
- ocena zachowania ucznia może być podwyższona w przypadku:
- zaistnienia nowych okoliczności dotyczących pozytywnego zachowania ucznia
- szczególnego przysporzenia dobra wobec siebie, innych, najbliższego otoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska szkolnego
- pozytywnej opinii samorządu klasowego
- wychowawca klasy w porozumieniu z zastępcą, zasięgając opinii innych nauczycieli, przeprowadza postępowanie dotyczące podwyższenia oceny.
- z postępowania sporządza się protokół zawierający:
- imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących postępowanie
- termin postępowania
- informacje uzyskane w drodze postępowania na temat zachowania ucznia, jego osiągnięć, udokumentowanej pracy społecznej na rzecz środowiska itp.
- wynik postępowania wraz z oceną i uzasadnieniem
- o wyniku postępowania, wychowawca klasy powiadamia w formie pisemnej ucznia i jego rodziców, w terminie dwóch dni od zakończenia postępowania.
- ocena zachowania ucznia może być podwyższona w przypadku:
- Ogólne kryteria oceny zachowania.
- ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
- odróżnia dobro od zła; prawidłowo ocenia własne zachowanie i zachowania innych osób w kategoriach moralnych
- swoim postępowaniem nie zaszkodził sobie, innej osobie lub otoczeniu
- w przypadku postępowania godzącego w dobro własne, innej osoby lub otoczenia żałował, naprawił lub zrekompensował szkodę i zmienił swoje zachowanie zgodnie z oczekiwaniami rodziców i nauczycieli
- ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
- spełnia kryteria oceny poprawnej
- swoją postawą lub działaniem wyróżnił się lub przysporzył dobra w jednym z obszarów: wobec siebie, innej osoby, otoczenia, szczególnie Szkoły
- ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
- spełnia kryteria oceny poprawnej
- swoją postawą lub działaniem wyróżnił się lub przysporzył dobra w dwóch obszarach: wobec siebie, innej osoby, otoczenia, szczególnie Szkoły
- ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
- spełnia kryteria oceny poprawnej
- swoją postawą lub działaniem wyróżnił się lub przysporzył dobra we wszystkich trzech obszarach: wobec siebie, innej osoby, otoczenia, szczególnie Szkoły
- ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
- nie spełnił jednego lub dwóch kryteriów oceny poprawnej, w szczególności naruszył swoim postępowaniem dobro własne, innej osoby (osób) lub dobro otoczenia
- nie żałował, nie naprawił, nie zrekompensował szkody lub nie zmienił swojego zachowania, zgodnie z oczekiwaniami rodziców i nauczycieli
- ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
- nie spełnił kryteriów oceny poprawnej
- został ukarany naganą Dyrektora i nie spowodowało to oczekiwanej zmiany jego zachowania
- w sposób rażący lub uporczywy naruszał swoim postępowaniem dobro własne, innej osoby (osób) lub dobro otoczenia
- nie żałował, nie naprawił, nie zrekompensował szkody i nie zmienił swojego zachowania, zgodnie z oczekiwaniami rodziców i nauczycieli
- ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
- Szczegółowe kryteria oceny zachowania.
- ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
- wzorowo wywiązuje się z obowiązków ucznia
- zawsze kulturalnie zachowuje się w Szkole i poza nią, stanowi wzór do naśladowania dla całej wspólnoty szkolnej
- wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem w realizację projektu edukacyjnego
- przestrzega postanowień przepisów szkolnych oraz przepisów BHP
- zawsze nosi regulaminowy strój szkolny
- okazuje szacunek nauczycielom, pracownikom Szkoły, kolegom, ich rodzicom, używa zwrotów grzecznościowych względem wszystkich osób
- jest opiekuńczy wobec młodszych
- zawsze jest rzetelnie przygotowany do zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych
- jest odpowiedzialny, dba o zdrowie własne oraz innychgodnie reprezentuje Szkołę w konkursach przedmiotowych, akcjach charytatywnych, projektach naukowych, społecznych, artystycznych i sportowych
- udziela się w dowolnej formie wolontariatu
- otrzymał wyróżnienie Dyrektora Szkoły
- wzorowo wypełnia obowiązki dyżurnego
- zawsze potrafi przyznać się do popełnionego błędu, winy i nie zrzuca odpowiedzialności na innych
- nigdy się nie spóźnia
- dzieli się swoimi pasjami i talentami ze społecznością klasy i Szkoły
- rozwija swoje pasje i zainteresowania poprzez systematyczne uczestnictwo w proponowanych przez Szkołę zajęciach pozalekcyjnych, innych zajęciach dodatkowych
- wykazuje szczególną troskę o mienie klasy i Szkoły
- ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
- kulturalnie zachowuje się w Szkole i poza nią
- przestrzega postanowień przepisów szkolnych oraz przepisów BHP
- angażuje się w realizację projektu edukacyjnego
- nosi regulaminowy strój szkolny
- nie przeszkadza i nie zajmuje się na lekcjach niczym, co zakłóca pracę na lekcji
- jest uczciwy i prawdomówny
- troszczy się o czystość mowy ojczystej
- szanuje nauczycieli, pracowników Szkoły, kolegów i koleżanki, pamięta o używaniu zwrotów grzecznościowych
- reaguje na przejawy niestosownego zachowania kolegów
- dba o zdrowie własne oraz innych
- rozwija swoje pasje i zainteresowania poprzez systematyczne uczestnictwo w proponowanych przez Szkołę zajęciach pozalekcyjnych
- aktywnie uczestniczy w życiu klasy lub Szkoły
- wykazuje troskę o mienie klasy i Szkoły, dba o estetykę klasy i Szkoły
- angażuje się w przygotowanie uroczystości klasowych lub szkolnych
- otrzymał wyróżnienie wychowawcy klasy
- sumiennie wypełnia obowiązki dyżurnego
- potrafi przyznać się do popełnionego błędu, winy i nie zrzuca odpowiedzialności na innych
- jest punktualny
- ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
- kulturalnie zachowuje się w Szkole i poza nią
- zazwyczaj przestrzega postanowień statutu Szkoły, regulaminu szkolnego oraz przepisów BHP
- bierze udział w realizacji projektu edukacyjnego
- zazwyczaj jest prawdomówny
- nie zawsze dba o czystość mowy ojczystej
- pozostaje obojętny wobec przejawów niestosownego zachowania kolegów
- czasami spóźnia się
- szanuje nauczycieli, pracowników Szkoły, kolegów i ich rodziców zdarza mu się zapominanie o zwrotach grzecznościowych
- nie niszczy mienia klasy i Szkoły
- sporadycznie zajmuje się na lekcjach czynnościami zakłócającymi pracę na lekcji
- dba o zdrowie własne oraz innych
- wypełnia obowiązki dyżurnego
- zazwyczaj potrafi przyznać się do popełnionego błędu, winy i nie zrzuca odpowiedzialności na innych
- ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
- nie zawsze zachowuje się kulturalnie w Szkole i poza nią
- często nie przestrzega postanowień ujętych w regulaminie szkolnym oraz przepisów BHP
- często nie nosi regulaminowego stroju szkolnego
- jest nieuczciwy podczas pisemnych prac kontrolnych
- często przeszkadza na lekcjach
- bierze udział w realizacji projektu edukacyjnego, ale często nie wywiązuje się z powierzonych mu zadań
- ma problemy z prawdomównością
- często nie potrafi przyznać się do popełnionego błędu, winy i zrzuca odpowiedzialność na innych
- otrzymał pisemną naganę wychowawcy
- nie dba o czystość mowy ojczystej
- nie szanuje zdrowia własnego i innych
- ma nieusprawiedliwione godziny (nieobecności)
- nie okazuje należytego szacunku nauczycielom, pracownikom Szkoły, kolegom, ich rodzicom, nie używa zwrotów grzecznościowych
- nie dba o mienie klasy i Szkoły
- nie dba o porządek w klasie
- spóźnia się do Szkoły
- lekceważy obowiązki dyżurnego
- podczas zajęć lekcyjnych ma przy sobie telefon komórkowy lub inne urządzenia elektroniczne
- na lekcjach często zajmuje się czymś, co zakłóca jego koncentrację oraz pracę innych
- ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
- często zachowuje się niekulturalnie w Szkole i poza nią,
- nie utożsamia się z wartościami wspólnoty szkolnej
- nagminnie nie przestrzega postanowień statutowych Szkoły, regulaminu szkolnego oraz przepisów BHP
- nie wywiązuje się z obowiązków szkolnych i nie angażuje się w realizację projektu edukacyjnego
- nie nosi regulaminowego stroju szkolnego
- nagminnie przeszkadza na lekcjach
- często jest nieuczciwy, oszukuje i kłamie, nie potrafi przyznać się do popełnionego błędu, winy i zrzuca odpowiedzialność na innych
- przeklina
- lekceważy nauczycieli, pracowników Szkoły, kolegów i ich rodziców, jest arogancki wobec innych, nie używa zwrotów grzecznościowych
- niszczy mienie klasy i Szkoły
- prowokuje konflikty i bójki w Szkole i poza nią
- zagraża własnemu zdrowiu oraz zdrowiu innych
- wagaruje
- dopuścił się kradzieży
- lekceważy obowiązki dyżurnego
- swoim zachowaniem zakłóca tok lekcji oraz koncentrację i pracę innych
- otrzymał naganę wychowawcy lub naganę Dyrektora Szkoły
- ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
- zachowuje się nagannie w Szkole i poza nią,
- przynosi wstyd całej wspólnocie szkolnej
- nagminnie nie przestrzega postanowień zawartych w statucie Szkoły, regulaminie szkolnym oraz przepisów BHP
- jawnie lekceważy obowiązki szkolne swoim zachowaniem demoralizuje innych
- nie nosi regulaminowego stroju szkolnego
- przeszkadza na lekcjach, jest arogancki wobec nauczycieli
- jest agresywny w mowie i czynach; prowokuje konflikty i bójki w Szkole i poza nią
- lekceważy nauczycieli, pracowników Szkoły, kolegów i ich rodziców
- oszukuje i przeklina
- nigdy nie potrafi przyznać się do popełnionego błędu, winy i zrzuca odpowiedzialność na innych
- wagaruje
- niszczy mienie klasy i Szkoły
- zagraża własnemu zdrowiu oraz zdrowiu innych
- otrzymał naganę Dyrektora Szkoły
- wszedł w konflikt z prawem
- dopuścił się kradzieży
- ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
§ 49.
- System nagród i kar stosowanych w Szkole ma znaczenie wychowawcze i wspierające rozwój młodego człowieka.
- Uczeń może być nagrodzony za:
- wybitne osiągnięcia w nauce lub sporcie,
- wyróżniającą postawę moralną i społeczną, które są wzorem dla innych,
- rzetelną naukę, pracę społeczną, wolontariat,
- 100% frekwencję.
- Rodzaje nagród:
- ustna pochwała nauczyciela, wychowawcy,
- ustna pochwała Dyrektora wobec wspólnoty Szkoły,
- prezentacja osiągnięć ucznia na stronie Szkoły,
- pisemne wyróżnienie wychowawcy klasy — specjalna forma udzielenia pochwały, wpisywana do zeszytu korespondencji lub dziennika elektronicznego. Dotyczy ucznia, który swoją postawą lub działaniem wyróżnił się, lub przysporzył dobra wobec siebie, innej osoby, otoczenia, daje wzorowy przykład i pielęgnuje chrześcijańskie wartości wśród kolegów i koleżanek z klasy,
- pisemne wyróżnienie Dyrektora Szkoły — specjalna forma udzielenia pochwały w formie pisemnej. Dotyczy ucznia, który swoją postawą lub działaniem wyróżnił się w sposób szczególny, lub przysporzył dobra wobec siebie, innej osoby, wspólnoty Szkoły,
- list gratulacyjny Dyrektora Szkoły do rodziców,
- wyróżnienie nagrodą podczas uroczystości rozdania świadectw,
- nagrodzenie grupy uczniów / klasy możliwością jednodniowej wycieczki (o nagrodę wnioskuje nauczyciel do Dyrektora Szkoły),
- wyróżnienie i nagroda rzeczowa (puchar, statuetka) dla najlepszego absolwenta Szkoły i ucznia, który w klasyfikacji rocznej uzyskał najwyższą średnią w Szkole.
- Rodzice ucznia mają prawo odwołać się od przyznanej nagrody w ciągu 7 dni do Dyrektora, który po zbadaniu zasadności odwołania, w porozumieniu z Radą pedagogiczną, może wskazać inną nagrodę lub pozbawić ucznia nagrody.
- Karze podlega naganne postępowanie ucznia w Szkole oraz poza nią w przypadku, gdy Szkoła została poinformowana o niewłaściwym zachowaniu ucznia.
- Uczeń może być ukarany za:
- naruszanie dobra wspólnego i godności ludzkiej,
- notoryczne zaniedbywanie się w nauce,
- naruszanie nietykalności cielesnej,
- brutalność, wulgarność, chuligaństwo w stosunku do nauczycieli, kolegów, innych pracowników oraz osób poza Szkołą,
- rozpowszechnianie patologii społecznej (papierosy, alkohol, narkotyki, pornografia, wagary, kradzież).
- Wymierzenie kary winno być poprzedzone wyjaśnieniem powstałej sytuacji, ustaleniem winnych i poszkodowanych oraz przeprowadzeniem rozmowy pouczająco-dyscyplinującej.
- Nie mogą być stosowane kary naruszające nietykalność i godność osobistą uczniów.
- System kar obejmuje:
- ustne upomnienie wychowawcy lub nauczyciela,
- ustne upomnienie Dyrektora, pisemną naganę wychowawcy,
- pisemną naganę Dyrektora,
- ustne lub pisemne uwagi formułowane przez nauczycieli
- dodatkowe prace na rzecz Szkoły
- przeniesienie do innej Szkoły
- Rodzice ucznia mają prawo odwołać się od kary w ciągu 7 dni do Dyrektora, który po zbadaniu zasadności odwołania, w porozumieniu z Radą pedagogiczną, może uchylić wymierzoną karę.
- Uczniowie Szkoły są zobowiązani do poszanowania majątku szkolnego oraz majątku osobistego innych uczniów i pracowników Szkoły. Za szkody celowe lub wynikające z nieprzestrzegania prawa szkolnego odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice uczniów.
§ 50.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz zachowania w I etapie edukacyjnym – edukacji wczesnoszkolnej jest oceną opisową. Wymagania edukacyjne dostosowuje się do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
- Oceny bieżące są rejestrowane w kartach obserwacji zamieszczonych w dziennikach lekcyjnych, w oparciu o wypowiedzi ustne, własne spostrzeżenia nauczyciela oraz wyniki prac kontrolnych. Prace te gromadzone są przez nauczyciela. Ocena bieżąca odnosi się do poszczególnych obszarów edukacji wczesnoszkolnej i bada umiejętności w zakresie:
- czytania
- pisania
- mówienia
- treści matematycznych
- edukacji plastyczno-technicznej
- poznawania środowiska
- Ocenianie bieżące ma na celu przekazanie uczniowi informacji na temat jego osiągnięć edukacyjnych; poprzez wskazanie, w czym jest dobry, a co wymaga poprawy. W ostatnim roku edukacji wczesnoszkolnej ocena opisowa jest uzupełniana formą oceniania, która jest stosowana w późniejszych etapach edukacyjnych. Bieżące informowanie rodziców o postępach i trudnościach w nauce ich dziecka odbywa się poprzez informacje zapisane w podręczniku, zeszycie ćwiczeń, zeszycie przedmiotowym, pracach kontrolnych oraz podczas rozmów na comiesięcznych konsultacjach dla rodziców.
- W przypadku nagłych i niepokojących problemów – natychmiastowy kontakt mailowy lub telefoniczny wychowawcy czy nauczyciela przedmiotu z rodzicami ucznia.
- Wszelkie ważne informacje dotyczące sprawdzianów oraz organizacji życia klasy są przekazywane rodzicom za pośrednictwem dziennika elektronicznego, oraz umieszczane na tablicy informacyjnej.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych informuje o aktywności dziecka, postępach w nabywaniu poszczególnych kompetencji, specjalnych uzdolnieniach, stanach wewnętrznych przeżyć dziecka i sposobach ich ujawniania. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna ma charakter diagnostyczno – informujący, by rodzice i nauczyciele mogli jak najlepiej wspomagać dziecko w rozwoju, a także motywująco-afirmacyjna, zachęcająca dziecko do samorozwoju. W śródocznej i rocznej ocenie opisowej znajdują się informacje dotyczące potrzeb edukacyjnych i rozwojowych ucznia, związanych z przezwyciężaniem trudności i rozwojem uzdolnień.
- W wyjątkowych przypadkach Rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klas I-III na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania ma również charakter opisowy. Jest ustalana na podstawie całorocznej obserwacji dziecka oraz bieżącej oceny. Na bieżącą ocenę składają się wszystkie uwagi i informacje nauczycieli prowadzących zajęcia w danej klasie, a szczególnie wychowawcy klasy. Oceny bieżące z zajęć edukacyjnych są ustalane w formie symboli ustalonych przez nauczyciela.
- Na początku każdego miesiąca każdy uczeń otrzymuje pulę 10 punktów. Punkty mogą zostać utracone lub ich liczba może się zwiększyć dzięki staraniom dziecka, np. aktywności, wzorowemu zachowaniu, pomocy innym w oparciu o następujące kategorie:
- obowiązki szkolne i praca na zajęciach (strój szkolny, punktualność, przygotowanie do zajęć, zeszyt korespondencji, obuwie szkolne, zadania domowe itp.)
- kultura osobista (stosunek do nauczycieli, pracowników Szkoły, kolegów, koleżanek, formy grzecznościowe, dbałość o piękno mowy ojczystej, zachowanie w czasie uroczystości szkolnych i klasowych, zachowanie w czasie obiadu itp.)
- dbałość o otoczenie (obowiązki dyżurnych, porządek wokół własnego miejsca pracy, poszanowanie własności osobistej i społecznej itp.) zachowanie w Szkole i poza Szkołą (wycieczki, kościół, biblioteka, teatr, stołówka szkolna, obóz narciarski, zielona szkoła itp.).
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób.
- Dodatkową formą oceniania zachowania ucznia jest „karta oceny zachowania”, która zawiera oceny nauczyciela oraz samoocenę ucznia.
- Nauczyciele dysponują punktami w skali od 1 do 3, które wpisują wraz z krótkim wyjaśnieniem do zeszytu korespondencji ucznia z prośbą o podpis rodziców obok zapisu.
- Pod koniec każdego miesiąca wychowawca dokonuje bieżącej oceny zachowania, poprzez analizę zyskanych i utraconych punktów i zapisuje w tabeli zbiorczej znajdującej się w dzienniku lekcyjnym. Uczeń, który zbierze w miesiącu przynajmniej 20 punktów, otrzymuje „skarb”.
- Jeśli w danym miesiącu przypada mniej niż 20 dni obejmujących zajęcia dydaktyczne lub występuje znaczna absencja chorobowa ucznia, wychowawca może obniżyć liczbę punktów potrzebnych do zdobycia skarbu. W takich sytuacjach nauczyciel ustala i przekazuje uczniom wymaganą liczbę punktów.
- Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego zdobędą 10 „skarbów”, otrzymują dyplom za zdobycie 10 skarbów z zachowania. Uczniowie, którzy nie zdobyli 10 skarbów, ale zdobędą minimum 250 punktów oraz pozytywną opinię nauczycieli, mogą otrzymać dyplom z uwzględnieniem kategorii, w której zdobyli największą liczbę punktów.
- Uczniowie, którzy zgromadzili wystarczającą liczbę punktów, ale w sposób skrajny łamią ustalony kodeks, nie mogą otrzymać „skarbu”, ani dyplomu. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje Rada pedagogiczna.
- Dodatkową formą aktywizującą pracę uczniów są KLASOWE LIGI, ZADANIA DODATKOWE oraz KONKURS CZYTELNICZY. Stanowią one dodatkowe źródło informacji dla nauczyciela. Zasady uczestnictwa szczegółowo określają odpowiednie regulaminy.
- Z religii uczniowie klas I-III są oceniani według sześciostopniowej skali ocen:
- stopień celujący 6
- stopień bardzo dobry 5
- stopień dobry 4
- stopień dostateczny 3
- stopień dopuszczający 2 stopień
- niedostateczny 1
Rozdział VIII - Zasady przyjmowania i skreślania uczniów
§ 51.
- Rodzice i uczniowie poprzez dobrowolny wybór szkoły katolickiej akceptują kształcenie i wychowanie w duchu nauczania Kościoła Katolickiego.
- Kandydaci do Szkoły oraz ich rodzice zapoznają się z jej statutem, programem wychowawczo-profilaktycznym oraz obowiązującymi w Szkole regulaminami.
§ 52.
- Szkoła posiada własne zasady i kryteria rekrutacji uczniów.
- Podstawą przyjęcia ucznia do klasy pierwszej Szkoły podstawowej jest wynik postępowania rekrutacyjnego, które przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora.
- Postępowanie rekrutacyjne do klasy pierwszej może obejmować:
- rozmowę z rodzicami dziecka,
- spotkanie rekrutacyjne mające na celu określenie stopnia dojrzałości szkolnej dziecka,
- ustalenie przez komisję rekrutacyjną wyników postępowania,
- ogłoszenie listy przyjętych uczniów.
- Podstawą przyjęcia ucznia do klasy wyższej jest wynik procedury rekrutacyjnej, na którą składa się:
- rozmowa z kandydatem i jego z rodzicami,
- analiza dotychczasowych wyników nauczania i osiągnięć kandydata,
- wynik testu kompetencji językowych z zakresu języka angielskiego.
- Decyzję o przyjęciu kandydata do Szkoły podejmuje Dyrektor po zapoznaniu się z wynikami postępowania rekrutacyjnego.
- Kandydat nabywa praw ucznia Szkoły z chwilą wpisania go na listę uczniów.
§ 53.
- Skreślenie z listy uczniów następuje w drodze decyzji administracyjnej Dyrektora i może być zastosowane wobec jawnego i rażącego naruszenia statutu Szkoły, regulaminu Szkoły
lub popełnienia ciężkiego wykroczenia. - Uczeń może być skreślony z listy uczniów w następujących przypadkach:
- jeżeli lekceważy statut i regulamin Szkoły oraz obowiązki szkolne,
- jeżeli propaguje styl życia sprzeczny z założeniami wychowawczymi Szkoły,
- jeżeli pobyt ucznia w Szkole zagraża dobru, zdrowiu lub bezpieczeństwu innych uczniów,
- jeżeli działa na szkodę Szkoły,
- jeżeli powtarza klasę,
- jeżeli rodzice ucznia uchylają się od obowiązku płacenia czesnego.
- Od decyzji Dyrektora o skreśleniu z listy uczniów przysługuje prawo odwołania do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej.
- Z wnioskiem o skreślenie ucznia z listy uczniów mogą wystąpić:
- rodzice,
- Dyrektor,
- Rada pedagogiczna.
- Przy skreślaniu z listy uczniów obowiązuje zachowanie przepisów prawa zapewniających kontynuowanie procesu edukacji.
Rozdział IX - Wolontariat
§ 54.
- Zadania w zakresie wolontariatu realizowane są w szkole poprzez organizowanie i świadczenie pomocy najbardziej potrzebującym, inicjowanie działań w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomaganie różnego typu inicjatyw charytatywnych i kulturalnych samorząd uczniowski.
- Cele działania szkolnego wolontariatu:
- zapoznawanie uczniów z ideą wolontariatu;
- angażowanie uczniów w świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pomoc innym;
- promowanie wśród uczniów postaw: wrażliwości na potrzeby innych, empatii, życzliwości, otwartości i bezinteresowności w podejmowanych działaniach;
- organizowanie aktywnego działania w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, kulturalnej na terenie szkoły i w środowisku rodzinnym oraz lokalnym;
- włączanie uczniów do działań o charakterze wolontarystycznym w działania pozaszkolne, promowanie i komunikowanie o akcjach prowadzonych w środowisku lokalnym, akcjach ogólnopolskich i podejmowanych przez inne organizacje;
- promowanie idei wolontariatu; angażowanie się w miarę potrzeb do pomocy w jednorazowych imprezach o charakterze charytatywnym.
- Działania w zakresie wolontariatu koordynuje nauczyciel – opiekun samorządu uczniowskiego.
- Wychowawca klasy uwzględnia zaangażowanie ucznia w działalność wolontarystyczną i społeczną na rzecz szkoły przy ocenianiu zachowania ucznia.
- Wpis na świadectwie o działalności społecznej w ramach wolontariatu uzyskuje uczeń, który systematycznie brał udział w działalności wolontarystycznej.
Rozdział X - Budżet Szkoły
§ 55.
- Budżet Szkoły tworzy się z dotacji ustalonej na podstawie odrębnych przepisów i przekazywanej przez Urząd Miasta Katowice oraz czesnego wpłacanego przez rodziców.
- Dyrektor Szkoły prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z zasadami ustalonymi przez organ prowadzący i pod jego nadzorem.
- Dotacja podlega rozliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami oraz kontroli w zakresie jej wykorzystania.
Rozdział XI - Przepisy końcowe
§ 56.
- Statut nadaje Szkole oraz wprowadza w nim wszelkie zmiany organ prowadzący, zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe.
- Zmian w rozdziale VII statutu dokonuje Rada pedagogiczna. O wprowadzonych zmianach, Dyrektor Szkoły informuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej.
- Statut Szkoły nie może być sprzeczny z odpowiednimi przepisami prawa.
§ 57.
Prowadzenie Szkoły jest działalnością oświatowo-wychowawczą w rozumieniu ustawy o systemie oświaty i niegospodarczą statutową działalnością organu prowadzącego i jako taka nie podlega przepisom o działalności gospodarczej.
§ 58.
Szkoła używa pieczęci podłużnej o treści:
KATOLICKA SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Św. Jacka w Katowicach
40-208 Katowice, ul. Ścigały 17
tel. 32 352 99 50
oraz pieczęci okrągłej z napisem w otoku: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Jacka
w Katowicach i godłem państwa.
§ 59.
Szkoła prowadzi i przechowuje dokumentację przebiegu nauczania zgodnie z odrębnymi przepisami.
§ 60.
- Patronem Szkoły jest Święty Jacek.
- Święto patronalne Szkoły obchodzone jest 6 października. Szkoła posiada sztandar, hymn i ceremoniał szkolny.
- Najważniejsze symbole narodowe: godło, flaga, hymn. Godło i flaga są symbolami państwa, do których trzeba się odnosić z należną czcią i szacunkiem. Znaki państwowe mają pierwszeństwo przed każdym innym znakiem, np. znakami samorządowymi, organizacji, instytucji itp.
§ 61.
Statut Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jacka w Katowicach wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 roku, z tym dniem uchyla się statut Szkoły z 1 września 2021 roku.