Eksperci międzynarodowych organizacji takich jak WHO, UNESCO czy UNICEF podkreślają, że elementy edukacji realizowanej w szkołach należy uznać za najefektywniejszą i długofalową inwestycję w zdrowie społeczeństwa. Dziecko funkcjonuje w społeczeństwie, w jego określonych grupach, które są cennym źródłem wiedzy o zdrowiu. Dziecko obserwując rodziców, nauczycieli, starsze rodzeństwo i kolegów odwzorowuje nawyki postawy ciała uważając je za właściwe.
Podstawowy cel naszych działań to spójne działanie w kierunku kształtowania u dzieci i młodzieży poprawnych nawyków postawy w trakcie nauki i zabawy. Spójne oddziaływanie w zakresie kształtowania zachowań prozdrowotnych podejmowane przez dzieci, rodzinę i szkołę prowadzi do utrwalonych, pozytywnych rezultatów.
Program „Rosnę zdrowo – czy mój kręgosłup też?” został opracowany i wprowadzony do naszej szkoły w 2010 roku przez dr n. med. Annę Brzęk. Zajęcia prowadzone są systematycznie raz w miesiącu przez Studenckie Koło Naukowe działające przy Zakładzie Kinezjologii Katedry Fizjoterapii Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zajęcia warsztatowe odbywają się z uczniami wszystkich klas zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. W jasny sposób i bardzo aktywny uczestnicy zapoznają się z budową i funkcją kręgosłupa, identyfikują prawidłowe i nieprawidłowe pozycje robocze w trakcie nauki, zabawy i wykonywania czynności dnia codziennego, poznają powody dla których warto być aktywnym ruchowo. Dzieci w klasach młodszych (I-III) budują zdrowy kręgosłup, rozwiązują problemy i zagadki tematyczne.
W klasach starszych natomiast zajęcia wzbogacone są o bardziej złożone środki audiowizualne oraz stawiane przed młodzieżą są trudniejsze zadania praktyczne, m.in. rozwijające poczucie odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka w formie opieki nad młodszym kolegą z niższej klasy. Dlatego też do działalności zostali zaproszeni gimnazjaliści uczestnicząc w panelu „Gimnazjalista – maluchom”. Wolontariusze z gimnazjum: Renia, Iza, Magda, Wera, Zosia, Joasia i Wiktoria mają pod swoją opieką dwie klasy młodsze i raz w tygodniu prowadzą ćwiczenia śródlekcyjne przypominając jednocześnie o nawykach jakich nauczyli się od studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Programem zostali objęci również nauczyciele naszej szkoły, a od grudnia 2011 startują zajęcia warsztatowe dla rodziców.
WCALE NIE MA W TYM PRZESADY;
GDY PROSTY KRĘGOSŁUP – GINĄ TWOJE WADY !
W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH.
PROSTE PLECY – GINIE BRZUCH !
BO W KRĘGOSŁUPIE ZAGADKA CAŁA,
BY RESZTA CIAŁA PROSTO SIĘ TRZYMAŁA !