Icons made by Dave Gandy from www.flaticon.com

Triduum Paschalne

Szanowni Państwo!

W tym roku przeżywamy naprawdę szczególny czas Wielkiego Postu, a już od jutra będziemy przeżywać Święte Triduum Paschalne, czyli najważniejsze 3 dni w całym roku liturgicznym dla wszystkich wierzących w Chrystusa. Święte Triduum Paschalne przeżywamy w całości, w świetle wiary w ZMARTWYCHWSTANIE

Szanowni Państwo!

W tym roku przeżywamy naprawdę szczególny czas Wielkiego Postu, a już od jutra będziemy przeżywać Święte Triduum Paschalne, czyli najważniejsze 3 dni w całym roku liturgicznym dla wszystkich wierzących w Chrystusa. Święte Triduum Paschalne przeżywamy w całości, w świetle wiary w ZMARTWYCHWSTANIE.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna jedno, rozłożone w czasie nabożeństwo. W tym roku Liturgia będzie sprawowana bez obecności wiernych, dlatego gorąco zachęcamy, by to w Kościołach domowych, za pomocą transmisji internetowej, przekazywanej na żywo uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach zbawczych.

To w Wielki Czwartek Jezus obmył uczniom nogi, wypowiadając przy tym wezwanie dla nas wszystkich:

Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem, a potem spożył z uczniami Ostatnią Wieczerzę, ustanawiając sakrament Eucharystii i kapłaństwa.

Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.

Jest to dzień, kiedy szczególnie powinniśmy pamiętać w modlitwie o naszych drogich kapłanach i wypraszać dla nich wszelkie potrzebne łaski na drodze pięknego, ale też niezwykle trudnego powołania.

Wielki Piątek to dzień, w którym przeżywamy mękę i śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa. To dzień postu (jakościowego i ilościowego), wyciszenia i modlitwy. Do południa w kościołach będzie odbywać się droga krzyżowa – także bez udziału wiernych, a podczas wieczornej celebracji będziemy adorować krzyż – znak najgłębszej miłości – tym razem w naszych domach.

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich.

W Wigilię Paschalną (w Wielką Sobotę), począwszy od liturgii światła, poprzez bardzo rozbudowaną liturgię Słowa, liturgię chrzcielną, dojdziemy do liturgii eucharystycznej, by w Komunii (duchowej) przyjąć Ciało i Krew Pana Jezusa. Te wszystkie części pomogą nam zagłębić się w największą tajemnicę naszej wiary – Zmartwychwstanie Jezusa!

Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara.

Niech ten święty czas Triduum Paschalnego będzie naznaczony skupieniem, pokojem w sercu i modlitwą. Miejmy serca pełne wdzięczności i pewności, że Pan czuwa nad nami w każdym czasie i że te trudne dni pandemii dobiegną kiedyś kresu (oby jak najszybciej).

Z modlitwą i pamięcią

Katecheci,

Agata Szwed i Ksiądz Andrzej Ledwin